IMG_0003

Old School na Narracjach w Brzeźnie

„Szczęśliwi ci, którzy widzą piękno w miejscach zwykłych, tam gdzie inni niczego nie widzą! Wszystko jest piękne, wystarczy tylko umieć dobrze spojrzeć”. 

Camille Pissarro, malarz.

W ten sobotni wieczór na pewno sportowych emocji i wydarzeń nie brakowało. O 17.30 przy ul. Traugutta reprezentacja Polski w rugby pokonała reprezentację Mołdawii, następnie już o 20.30 Lechia Gdańsk podejmowała zwycięsko Wisłę Płock.

Dziś również w Gdańsk a dokładnie nad samym morzem w Brzeźnie odbył się Festiwal Narracje czyli instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej, eksplorujące miejskie wątki i historie.

W tym roku szczególnie moją uwagę przykuły dwie ekspozycje. Pierwsza zlokalizowana w klubie sportowym Corpus Gym a raczej tym co się powoli odradza po podpaleniu. Sztangi, worki i rękawice. Na pewno te atrybuty tworzyły serce nie jednego wojownika. Te sztangi przypomniały mi dawne czasy. W piwnicy kiedy po prostu przerzucało się żelastwo tak długo aż będzie boleć bo jak mówili jak boli to znaczy, że rośnie ( motywująca myśl trenerska). Taki sentyment do starej twardej szkoły lat 90, może wydać się to zbyt ogólnikowe, ale sądzę, że jest w tym dużo prawdy – tak hartowała się stal jak by powiedział Wołoszański. Właśnie na takiej szkole wyrośli dzisiejsi mistrzowie sportów walki. Tak kształtował się charakter i budowała wola walki.

IMG_0006

 

Druga ekspozycja autorstwa Norberta Delmana, który postuluje jak można przeczytać w opisie instalacji, aby stawiać pomniki dnia codziennego, pomniki nie przeciążone symbolami, patetycznością czy bohaterską historią a przede wszystkim wolne od władzy politycznej. Instalacja zaprezentowana to Rehabilitantka – współczesna Pani Kąpielowa, która jak przystało na dawny Dom Zdrojowy w Brzeźnie dbała o kuracjuszy.

Dziś przypisał by rehabilitantom moc sprawczą, która stawia na nogi i sam bym im postawił pomnik. Zakładam, że kto coś kiedyś gdzieś ćwiczył działał mocniej w sporcie mógłby na pewno dorzucić się do pomnika dla Rehabilitantów.

IMG_0005

Tak wiem troszkę melancholijnie, troszkę inaczej, ale proszę dajcie mi czas to początki.

 

Materiał źródłowy:

Narracje: http://narracje.eu

Rugby: https://sport.trojmiasto.pl/POLSKA-Moldawia-13-0-n118524.html

 


powered by FlashSite.pl

Facebook